Hidrolat smilja (Helicrysum Italicum flower steam water) vodena je iscrpina ljekovitog smilja, izuzetno korisna u anti-age njezi, tretmanu mrlja od sunca, strija i mnogih drugih kožnih problema. Možete ga nabaviti direktno od nas ili u Tvornica zdrave hrane te u Kantarionu.
Što je zapravo hidrolat? Hidrolati se nazivaju cvjetnim vodicama, ali to nisu jer hidrolat i cvjetna vodica su ustvari dvije potpuno različite iscrpine bilja. Cvjetna vodica je voda u kojoj se namače biljka; npr. najčešće se to radilo u povijesti s ružinim laticama i sl. koje su se onda koristile za miris i za njegu kože, a i dandanas se u kućnoj radinosti miješaju s alkoholom jer su zbog vodene baze mikrobiološki nestabilne i podložne kvarenju te se koriste kao domaći after shave i sl. Hidrolati su također tzv. vodene iscrpine biljke, ali dobivene destilacijom, točnije hidrolat je nusprodukt destilacije. Kada se radi destilacija biljaka vodenom parom, voda koja prva istječe iz kotla za destilaciju na kojoj pliva eterično ulje je ustvari hidrolat.
Hidrolati su nepravedno zapostavljeni iz razloga što se većinom uvijek govori o koristima i aktivnim tvarima eteričnih ulja, ali su hidrolati također bogati aktivnim tvarima biljke, ali u manjoj koncentraciji pa se za razliku od eteričnih ulja mogu bez problema koristiti nerazrijeđeni na koži, u svakodnevnoj njezi umjesto popularnih tonika i micelarnih vodica, koji nemaju baš previše prirodnih sastojaka. Ovisno o biljci, hidrolati se koriste na razne načine. Recimo, hidrolat lavande koristi se umjesto destilirane vode u pegli kako bi rublje imalo ljepši miris. Hidrolat mente koristi se kao antiseptik, u pripravcima koji djeluju protiv upala, npr. u proizvodima nakon brijanja, u kremama koje imaju funkciju hlađenja, losionima poslije sunčanja i sl. Hidrolat matičnjaka može se koristiti čak za ispiranje usne šupljine zbog jakog antibakterijskog i antivirusnog djelovanja, za novorođenčad protiv pelenskog osipa…
Jedan od vrlo vrijednih i vrlo cijenjenih hidrolata je hidrolat smilja, i gotovo da ne možemo zamisliti njegu zrele kože bez njegove upotrebe. Još je Kleopatra otkrila blagodati ovog cvijeta koji je koristila u kremama protiv starenja. Osim što je ta biljka samim imenom zvana imortela (besmrtna), broj jedan je na Mediteranu u anti-age njezi kože, protiv bora i za zatezanje kože, a poznato je i njegovo djelovanje na otekline, hematome, crvene kapilare po licu, mrlje od sunca je stvarno izvrsno i gotovo da nema boljeg tonika za gore navedene tegobe, od hidrolata smilja. Smilje djeluje antihematomatično, regenerativno, protuupalno, antiseptički i antimikrobno.
Miris hidrolata smilja iznenađuje na prvu jer ne miriši kao eterično ulje smilja ili svježi ili suhi cvijet smilja, kao što smo navikli, već ima dosta težak miris. Usprkos tome neki će vam reći da je miris izvrstan i neke ga dame čak koriste umjesto spreja za tijelo, ili parfema. No, drugi će vam reći da ih miris hidrolata smilja podsjeća na asfalt, naftu, vrganje, tartufe i svakakve simpatične usporedbe. No, bilo kako bilo, smilje je neprocjenjiva biljka, prepuna aktivnih sastojaka koji će vam pomoći da redovnim korištenjem u potpunosti otklonite podočnjake, smanjite bore, hidratizirate kožu, riješite se oteklina i kapilara, pa i strija i proširenih vena, zbog svojeg djelovanja stezanja kože. A možete se samo i osvježiti po licu i tijelu, odmah ćete se osjećati mlađe.