Aloe vera (hrvatski aloja), popularan sastojak prirodne kozmetike, spomenuta je još 2200. prije Krista. Nesumnjivo, zaslužuje ne samo da bude spomenuta , već i da kažemo pokoju rečenicu o njezinim ljekovitim svojstvima i primjeni u prirodnoj kozmetici. Mi je koristimo u izradi naših ekoloških kozmetičkih proizvoda.
Zbog velike potražnje za ovom biljkom, koja pripada porodici ljiljana, aloe vera se uzgaja na plantažama širom svijeta, no možete ju uzgojiti i sami u lončanici – estetski je vrlo privlačan detalj u domu. Tako možete uvijek (zlu ne trebelo) imati na raspolagaju prirodnu prvu pomoć u slučaju kakve opekline, uboda insekata ili porezotine. List aloje možete ortgnuti, koji potom pusti svoju tekućinu kojom možete namazati ozljedu. Aloja se može koristi i u prehrani, primjerice kao prirodni poboljšivač okusa, a poznato je i njezino laksativno djelovanje.
Sok i gel aloje imaju protuupalna, antibakterijska i antivirusna djelovanja. Također, poznati su i njezini antialergijski učinci. Zahvaljujući svojem složenom sastavu – mnogo složenijem od ostalih biljaka – vrlo je učinkovita. Zanimljiva je činjenica da 99 % tog sastava čini voda, a možemo samo zamisliti koliko je onda onaj 1 % sadržajan! Naime, list aloje sadrži 200 kemijskih sastojaka!
No, spomenimo i poneku zanimljivost iz povijesti korištenja aloje. Poznata Kleopatra dodavala je aloju u svoje kupke, a u Egiptu je aloja općenito smatrana biljkom besmrtnosti. Grčki liječnik otkrio je da je aloe vera efikasan laksativ te da djeluje blagotvorno na zarastanje rana. Indijke stavljaju sok aloje na kosu zahvaljujući čemu imaju tako lijepu i gustu kosu.
Kuća magične trave u svojim kozmetičkim proizvodima koristi aloju – u ulju za kosu te u većini preparata za pranje tijela: u intimnom sapunu, u dječjoj kupki, svim tekućim šamponima, muškom gelu za tuširanje i svim krutim sapunima.