Bučino ulje za kožu

Bučino ulje za kožu

 

Što je primorcima maslinovo, to je nama kontinentalcima bučino ili tzv. crno ulje. Navikli smo na taj jaki miris i okus u svim salatama i ostalim jelima. U zadnje vrijeme dok se poljoprivreda i obrada zemlje konačno na mala vrata vraćaju “u modu”, u Hrvatskoj imamo nekoliko desetaka vrlo kvalitetnih uzgajivača buča i proizvođača bučinog ulja pa se ono sada popularizira i na Mediteranu, a neke recepture nam sugeriraju čak i pečenje jaja na bučinom ulju, sladoled od vanilije s bučinim uljem, namaz od bučinih koštica, bučino brašno i sl. Nekada je ono samo bilo “fino” i koristilo se za hranu jer ljudi nisu imali novaca za kupnju već su sami proizvodili hranu, a danas se na veliko piše i priča o svojstvima i koristima tog kontinentalnog “crnog zlata”. Naučili smo da pomaže kod bolesti prostate, da je odlično za opuštajuće masaže i da ostavlja kožu mekom, hrani kosu i sl.

To možemo zahvaliti velikom broju različitih korisnih spojeva u bučinom ulju od kojih su najzastupljeniji fitosteroli (od kojih je koža mekana), steroli (koji potiču rast kose), skvaleni (koji su također odlični za kosu, pogotovo za muškarce kod alopecije), karotenoidi, kompleks vitamina E, vitamin A i brojni minerali.

Bučino ulje za kožu

Bučino ulje, bez obzira na svoju gustoću, masnoću i miris, vrlo je dobro za njegu i tretiranje nečiste masne kože jer je prirodni antioksidans, djeluje antimikrobno, smanjuje pojavu akni, odlično je protiv loše pigmentacije te djeluje protiv starenja na način da zateže kožu, daje joj zdraviji i mladenački izgled i sjaj. Pomaže kod dermatitisa, pelenskog osipa, ekcema i herpesa. Također se preporuča utrljavati u nokte za njihovo jačanje.

Zbog velike količine antioksidanasa, odlično je i za kosu jer potiče cirkulaciju vlasišta, čime povećava sadržaj kisika u koži te jača vlas i folikul kose, štiti od opadanja i pojačava rast kose.